Články

Nedávno jsme pomáhali jedné nejmenované firmě, která se necházela těsně před krachem. Jak jsme pomáhali a jak to dopadlo?

 Nejlepší bude na začátek představit počáteční stav firmy. Když nás její hlavní manažer kontaktoval, byl na pokraji zhroucení. Rozhovor probíhal telefonicky a kromě zoufalého vzlykání manažera jsme slyšeli doslova džungli v pozadí. Když jsme se zeptali, co to je, bylo nám řečeno, že zaměstnanci. Posledních pár týdnů to bylo jejich typické chování, které se z délkou práce v daný den stupňovalo. Na začátku to chování prý docela slušně korigoval neustálý přísun kávy, ale ta časem došla a snižující se efektivita výroby byla příčinou škrtů v rozpočtu a káva byla první věc, která musela jít. To byl počátek konce. Zaměstnanci se bouřili, pořádali stávky, házeli nesnášenlivé pohledy a výskyt pasivně agresivních poznámek stoupal nekontrolovatelnou rychlostí. To vše během něcelého měsíce. Jak takové firmě ale pomoct? Sepsali jsme všechno, co o řízení firmy víme a šli jsme na plán.

Základem firmy jsou lidé. Na to jsme mysleli v celém plánovacím procesu. Začít a skončit u zaměstnanců. Bylo nám ale jasné, že cestou rozhovorů to asi nepůjde a tak jsem přistoupili k radikálnmu řešení - zavedení povinného chování. Zdivočelé zaměstnance ale bylo potřeba nějakým způsobem motivovat a to jak jinak, než příslibem neustálého přísunu kávy. A co jsme za kávu chtěli? Otestovat při výkonu práce turecký sed.

Je nutné říct, že to nebyl okamžitý úspěch. Hodně z nich ani nevědělo, jak turecký sed vypadá, take muselo proběhnout úvodní školení. Co si budem povídat, byl to záhul. Jako převýchova vlčích dětí, které jsou navíc závislé na kávě. Ale rozhodně to stálo za to. První výsledky se objevily už po pár týdnech. Turecký sed při práci využívala více než polovina zaměstnanců, jejichž chování se vylepšilo takovým způsobem, že změna motivovala i ostatní zaměstance k postupnému zlepšení chování i výkonu. A i kafe se vrátilo.

Turecký sed pomáhá hlavně v oblasti personálního řízení. Pokud prožíváte krizi, která se týká ekonomických výsledků, nebo potřebujete kompletní restart firmy, kontaktujte raději odborníky na daný problém. Konrétně restartem a upgradem firmy se zabývá například společnost JIP Pro firmy s.r.o., která celým procesem změny projde s vámi.