Články

Management už se téměř sto let snaží přijít na to, jakým způsobem co nejvíce zvýšit efektivitu výroby ve firmě. A přitom stačí tak málo, jako turecký sed.

 Výrobní firmy na blaho svých zaměstnanců často zapomínají a pořád berou člověka pouze jako jeden z výrobních zdrojů. Existuje ale tolik teorií, které našly přímou souvislost mezi prostředím a podmínkami, ve kterých člověk pracuje a mezi výslednou efektivitou jeho práce (Herzbergova teorie dvou faktorů). My jsme nad touhle problematikou v Institutu zamysleli a řešení přišlo hned. Turecký sed, překvapivě. 

Zaměstanci často musí při výkonu své práce stát. Když pracují 12 hodin denně téměř bez přestávky, může to mít obrovský vliv na jejich výkonnost a spokojenost s prací. A vedoucí oddělení firmy by se mělo snažit o tom, aby spokojenost lidí byla co největší. Navrhujeme proto zavést možnost pro každého pracovníka využít při práci turecký sed pro zvýšení pohodlí. Tento projekt jsme zatím jenom sepsali, ale aktivně se snažíme jej na testování protlačit do různých výrobních firem různých zaměření. Bohužel se ale často setkáváme s tím, že vedení firem s technikou tureckého sedu nesouhlasí i přes několik desítek validních argumentů založených na skutečných účincích tureckého sedu v našem Institutu a dalších firmách, které s Institutem spolupracují.

Netrváme na povinném zavedení tureckého sedu, chceme pouze umožnit to, aby měl každý zaměstnanec možnost sám se rozhodnout, v jaké poloze chce pracovat. A turecký sed je jako stvořený pro dlouhou pracovní dobu, protože je nejen pohodlný, ale při správném provedení pomáhá šetřit záda, která v každodenním životě často dostávají velice zabrat.

Jak je na tom vaše firma? Máte svobodu sedu, nebo se potýkáte s diskriminací? Jak ji řešíte vy? Napište nám, abychom mohli dále pomáhat.